Vladimír Šlajch - Varhanářství

Menu

Starý Plzenec - kostel Narození Panny Marie

Varhany kostela Narození Panny Marie ve Starém Plzenci byly dílem Abrahama nebo Wentzela Starcka z prvního desetiletí 18. stol. Počátkem století dvacátého byl původní stroj odstraněn a do torza původní skříně vestavěn nový pneumatický.

Původní varhany, jejichž disposice je zaznamenána ještě v Katastru varhan z rok 1914, měly bohaté rejstříkové obsazení, vzhledem k omezenému prostoru na kůru vestavěné do poměrně malé skříně.

V roce 2006 se začalo jednat o rekonstrukci tohoto nástroje. Celý příběh je ovšem typický pro současné poměry, panující v restaurování památek. Předem všeho výběrové řízení s náležitostmi a požadavky, jako by šlo přinejmenším o vybavení atomové elektrárny, štosy papírových mouder úředníků všech možných instancí. Ve výsledku pak nekonečně se vlekoucí boj o každou dílčí fakturu, jelikož stát, jakožto poskytovatel prostředků vůbec nedbá uzavřených smluv, peníze dává v termínech a objemech naprosto nevyzpytatelných. Původní projekt zůstal z těchto důvodů nedokončen, v první etapě byla pouze restaurována skříň s jedním manuálem, o dva roky později byl dostavěn pedál. Na úplné dokončení stavbou positivu se stále ještě čeká.


Rejstříky:
  • HW: Copl 8´, Salicinal 8´, Principal 4´, Octava 2´, Quinta 1 1/3´, Sedecima 1´, Mixtura 3 fach
  • RP: Copula major, Copula minor, Principál 2´, Rauschquint 2 fach
  • Ped: Subbass 16´, Octavbass 8´