Vladimír Šlajch - Varhanářství

Menu

Stránka o varhanách a jejich restaurování

Nová dílna v Borovanech byla postavena roku 1993. Má zhruba 300 m2 výrobní plochy, 12 m vysoká montážní hala je vybavena mostovým jeřábem, a umožňuje realizaci náročných novostaveb i restaurování. V přilehlém skladu dřeva jsou zásoby přírodně vysušeného materiálu již od roku 1993. Prvotřídní strojové vybavení je samozřejmostí. Základním mottem po celou dobu existence je udržet podnik v takových mezích, aby bylo stále možno s přehledem dodržovat přísné kvalitativní parametry a ne být situací tlačen k produkci kvantity místo kvality. Každý ze stálých zaměstnanců je za léta praxe specialistou ve svém oboru činnosti, externí spolupracovníci jsou stále stejní i po dvaceti letech. Takto vznikl perfektně sehraný kolektiv umožňující plnění nejnáročnějších úkolů.

Restaurované i nové nástroje z naší dílny zaznívají zhruba na čtyřiceti CD nahrávkách, ještě též na klasických černých deskách a mnoha hodinách nahrávek rozhlasových i televizních.

O činnosti dílny existuje řada dokumentů a rozhovorů v domácím i zahraničním tisku, desetidílný seriál na stanici ČR 3 Vltava, vysílaný v roce 2006, posledním z řady je velký rozhovor v zářijovém čísle časopisu Harmonie.

Pro restaurování historických nástrojů jsem vybaven licencí MK ČR s neomezenou platností pro všechna slohová období.

Nové nástroje zhotovujeme v tradičním duchu, vše z prvotřídních klasických materiálů, tradičními řemeslnými a konstrukčními postupy. Vzdušnice výhradně zásuvkové v klasickém „špuntovaném“ provedení, mechanická traktura hrací i registrová. Samozřejmostí jsou klasické truhlářské spoje „cinky“, sesazování konstrukcí na čepy a svlaky bez použití železných spojovacích materiálů. Cínové píšťaly jsou zhotovovány dle našich parametrů v dílně mistra Jana Kubáta v Kaňku, nebo v Portugalsku u mistra Johanna Fitzau. Tyto píšťaly jsou dnes patrně tím nejlepším, co lze na světě sehnat.

Ve složce projekty uváděné práce nejsou zdaleka kompletním výčtem. Pro rychlý representativní náhled restarátorských prací použijte prosím odkaz Plasy, pro novostavby Bruchsal St.Peter.